The Sims 4: fascinující 22letá historie Simíků

Zajímalo vás někdy, jaké to je být astronaut, malíř, spisovatel, kuchař nebo profesionální zločinec? Máte jasnou představu o domě svých snů, ale víte, že ho v reálném životě nikdy nepostavíte? Jste silně alergičtí na kočky, ale přitom jich toužíte mít alespoň šest? Chcete si vyzkoušet, jaké je to vychovávat děti? K ničemu z toho nepotřebujete chytat zlatou rybku nebo hledat kouzelný prsten. Prožít všechny zmíněné (a mnohé další) situace vám umožní simulátor života The Sims 4.

Neskutečná popularita The Sims

Hru The Sims zná snad téměř každý (i ten, kdo se o počítačové hry vůbec nezajímá), její popularita je tak obrovská, že jí zkrátka nelze uniknout. Řadí se mezi TOP10 nejprodávanějších počítačových her v historii (175 milionů prodaných kopií). Pro mnoho lidí je skvělým únikem od problémů, pro jiné je výzvou, pro další relaxací. Faktem je, že možnost prožívat život někoho jiného je něco, co nás všechny silně přitahuje a zde si to můžeme zažít.

A to nejen v rámci jakési utopie, hra Sims simuluje život i s jeho trablemi a obtížemi. I zde musíme chodit na záchod, obstarávat si jídlo, platit účty a chodit do práce, jen je to pro nás jaksi zajímavější – proč? Protože neneseme žádnou reálnou odpovědnost. Když ve hře něco pokazíme, (ano, rozesmutní nás to nebo třeba naštve) víme, že se vlastně nic hrozného neděje, prostě to zkusíme znovu.

The Sims 4 a náš život

Je fascinující, jak nás simulátor života může naučit spoustu věcí, které uplatníme i v reálném životě. Například:

  • lepší plánování běžných denních úkolů – skrze to, když Simíkovi plánujete aktivity na dalších několik hodin, ale musíte brát v úvahu jeho fyzické i psychické potřeby;
  • větší cílevědomost a zápal v kariérním růstu – když plníte Simíkovi sny, aspirace a cíle;
  • uvědomění si důležitosti mezilidských kontaktů – které jsou pro Simíky významné a absence pravidelného setkávání s druhými je dělá nešťastnými a někdy vede i k ukončení přátelství ze strany jiných Simíků;
  • lepší vidění souvislostí mezi koníčky a kariérou – kdy se skvěle doplňuje to, že je Simík zdatný zahradník a zároveň kulinář, což vede k přípravě lepších a lepších jídel a může jim to skvěle pomoci v kariéře kuchaře;
  • dále třeba prohlubování kreativity, která jde ale ruku v ruce s praktičností – když navrhujete zcela originální dům snů, ale zároveň musíte myslet na to, že v něm bude někdo žít a že dům musí splňovat mnoho praktických aspektů – aby třeba ráno po probuzení nemusel Simík do koupelny přes 3 další patra, než si bude moci konečně odskočit.

® Zajímavost: Věděli jste, že od roku 2000 byla hráči vytvořena více než miliarda různých Simíků.

Začalo to v roce 2000

Tvůrce hry The Sims Will Wright prohlásil, že ho k tvorbě životních simulátorů vlastně navedl požár jeho domu, kdy v roce 1991 přišel téměř o všechno. Paradoxně mu ale většina věcí, které ztratit vůbec nechyběla. To ho vedlo k zamyšlení nad tím, co je pro něj v životě vlastně důležité a proč si lidé pořizují tolik věcí. Přitom jediným našim cílem by měl být šťastný a spokojený život (kterého se ve hře Sims snažíme se Simíky docílit). Dokonce uvedl, že prapůvodně chtěl hrou vlastně satiricky poukázat na nešvary americké materialistické společnosti.

Před vytvořením první hry The Sims se proslavil hrou SimCity (1989), která je dodnes také velmi populární. Budování a strategické plánování při tvoření města mu ale vnuklo myšlenku na to, jak se konkrétním lidem v takovém městě žije, jak vypadají jejich životy, vztahy, životní cíle apod. Proto v roce 2000 vydal první ze série veleúspěšných her The Sims.

Hra okamžitě zaznamenala obrovský úspěch a různé DLC (dodatky/rozšiřující balíčky) na sebe nenechaly dlouho čekat.

The Sims Online

V prosinci 2002 byla vytvořená také The Sims Online, tedy verze The Sims inspirovaná hrami MMO. Za 9,99 $ měsíčně hra umožňovala hráčům vytvořit si jednoho Simíka a přesunout ho do světa obývaného jinými hráči.

Navzdory tomu, že hráči hráli s tisíci dalších skutečných lidí, bylo zjištěno, že se jen zběsile snažili rozšiřovat své dovednosti, než aby spolu skutečně interagovali. Z tohoto i dalších důvodů byla tato verze zrušena.

The Sims 2

V roce 2004 se fanoušci dočkali 3D verze předchozí hry s mnohými vylepšeními. Simíci teď měli osobnost. Vytvářeli si vzpomínky a měli odlišná přání, které se mohly stát jejich celoživotním cílem. Simíci se mohli orientovat na rodinu nebo kariéru a toužit po penězích nebo moci. Také se do hry přidala genetika, takže děti dědily své vlastnosti po rodičích. Dny v týdnu byly jasně rozděleny a o víkendech se nepracovalo. Opět se hra dočkala mnoha rozšíření a získala obrovskou popularitu.

The Sims 3

Fanoušci se další verze hry dočkali v roce 2009. Prodeje byly neskutečné, za první víkend si Sims 3 zakoupilo neuvěřitelných 1,4 milionu hráčů. Svět Simíků (i oni samotní) byl zase o dost propracovanější a přibyly i některé novinky, jako třeba, že v Sims 3 stačilo oddálit místo Simíkova domova a byli byste na mapě sousedství, aniž by se zobrazila načítací obrazovka (což se v Sims 4 opět vrátilo). Vyšel nespočet datadisků, které základní hru rozšiřovaly o mazlíčky, povolání, lokace apod.

The Sims 4

Sims 4 vyšlo v Česku v roce 2014. Hra od té doby prošla mnoha updaty, rozšířeními a vylepšeními. Je logické, že je zatím nejpropracovanější a nejkomplexnější verzí ze série Sims. Hra reflektuje svou dobu a je velmi progresivní. Umožňuje například sňatky mezi všemi pohlavími (a „druhy“, jako jsou mimozemšťani, vlkodlaci apod.), otěhotnět a porodit děti mohou i muži. Obsahuje genderově neutrální záchody, mnoho svátků z různých (tedy nejen západních) kultur atd.

Sims 4 se dodatky také jen hemží. Mnoho hráčů kvituje možnost nehrát jen přes platformu Origin, ale i přes Steam. Čeština je zde naprostou samozřejmostí, takže si můžete hru naplno vychutnat, i když neumíte anglicky.

The Sims 5

Velkou dlouho očekávanou novinkou je nedávné oznámení The Sims 5. Podle dosavadních vyjádření bude hra pokračovat ve svém odkazu „bezpečného prostoru“, který lidem umožňuje svobodně vytvářet svůj vlastní svět bez jakýchkoliv předsudků, stereotypů a omezení. Hráči také zažijí větší svobodu při vytváření a přizpůsobování Simíků. To ale asi nikoho příliš nepřekvapí. Silnou debatu vyvolává především fakt, že se bude jednat o multiplayer. Datum vydání zatím není známé, jisté ale je, že se na The Sims 5 pracuje a že se na něj můžeme těšit. Schválně, jaká další fascinující dobrodružství přinese. Co myslíte vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *