Jak se mění společenská role klasických počítačů?

Klasické notebooky a stolní počítače rozhodně nepatří do starého železa. Přesto se jejich role postupně mění, protože mnoho jejich funkcí dokážou zastat chytré telefony. Často dokonce telefony v některých úkonech nad počítači vedou. Jaká je tedy budoucnost počítačů?

Počítač do každé rodiny?

V průběhu 80. a především 90. let bylo cílem tehdejších vizionářů dostat počítač do každé domácnosti. A je potřeba říct, že tento cíl se jim minimálně v západních zemích prakticky podařilo naplnit. Pomohl k tomu i nástup internetu a vývoj webových aplikací. Společně s klasickými počítačovými programy se díky těmto funkcím stal z počítače doslova nepostradatelný pomocník.

Dnes je počítač každodenně využívaným nástrojem všech studentů včetně žáků na základní škole, obejít se bez něj nemůže prakticky žádná firma, jsou jimi vybaveny úřady, pomáhají při nejambicióznějších projektech lidské společnosti, ale jsou i prostředkem zábavy, trávíme u nich spoustu volného času.

Co se změnilo s nástupem chytrých telefonů?

Počítače mají jednu velkou nevýhodu. Nejsou příliš mobilní. Platí to zejména o těch skutečně klasických stolních počítačích. A tak se výrobci postupně snažili najít řešení, jak počítače mobilními učinit. Prvním krokem byly notebooky. Skutečně mobilní počítače, které si můžete vzít do ruky či batohu a kamkoliv odnést. Díky integrované baterii nepotřebují neustálý přísun energie ze sítě a vynález WiFi zajistil i možnost připojení k internetu na cestách.

Dalším krokem se staly chytré telefony. Ty první vycházely z klasických počítačů. Až v roce 2007, kdy byl představen první iPhone od společnosti Apple a brzy i první telefon se systémem Android od Googlu, přišla revoluce.

Chytré telefony rychle začaly mnoho funkcí plnit lépe než počítače.

Telefony jsou dnes pro většinu lidí (zejména u mladší generace) primárním zařízením pro sdílení informací od klasického telefonování přes videohovory a posílání zpráv až po e-maily, sociální sítě a zpravodajství. Z telefonu můžete pohodlně spravovat své finance – platit v obchodech, kontrolovat bankovní výpisy, investovat. Také na herním poli se stávají telefony stále využívanějším zařízením. Kromě toho na nich můžete sledovat videa, číst knihy, plánovat dovolené a nespočet dalšího.

Telefon pro zábavu, počítač pro práci

Není proto divu, že telefon se stává primárním zařízením nejen na cestách, ale i doma. Počítač zůstává především nástrojem pracovním. Slouží k tvorbě obsahu, programování, využívání pokročilých webových i desktopových aplikací.

Neexistuje jasná hranice mezi tím, na co se hodí mobilní telefon a na co zase počítač. Oba světy se do značné míry prolínají a záleží především na vašich preferencích. Přestože lze označit chytré telefony za univerzální zařízení, která běžným spotřebitelům dokážou nabídnout vše potřebné. A počítač bude sloužit především pro činnosti související se studiem a povoláním. Že by ale z našich domácností počítače zcela zmizely? To zatím pravděpodobné není, stále jsou totiž činnosti, ve kterých je počítač telefonem nenahraditelný.

Zdroj obrázku: Gorodenkoff / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *