Zdravé sezení pro hráče a práci na PC

To, že je dlouhodobé sezení pro lidské tělo škodlivé, není žádnou novinkou. Pokud je hlavní náplní vaší práce sezení za počítačem, a po práci je vaším primárním koníčkem a relaxem usednutí k počítačové hře na dalších několik hodin, měli byste se alespoň trochu zaměřit na ergonomii pracovního místa.

Při hraní her se ocitáte v úplně jiném světě a často ani nevnímáte čas. Je tedy jasné, že nezbývá prostor myslet na to, jestli sedíte rovně nebo zkroucení jako paragraf. Proto se na zdravé sezení zaměřte alespoň při práci, i za osm hodin, kdy budete dbát na to, jak pracujete, vám vaše tělo poděkuje.

Jak správně sedět u počítače?

Jednoduchá otázka, na kterou, může se zdát, dokáže odpovědět i pětileté dítě. Opak je pravdou, mnoho lidí neví, jak sedět u počítače tak, aby si neničili záda.

Výběr židle

Správně vybraná kancelářská či herní židle je polovinou úspěchu. Bez ní není možné zdravého sezení dosáhnout. Při nákupu je třeba zohlednit váš zdravotní stav, dobu, kterou na ní budete sedět a požadavky na design. Co by měla židle určitě splňovat?

 • Měla by mít dostatečnou nosnost.
 • Respektovat anatomii lidského těla a být podporou pro namáhané partie.
 • Materiály by měly být vzdušné a snadno udržovatelné.
 • Sedák židle má být dostatečně široký, hluboký a měl by se dát polohovat.
 • Opěrka hlavy, beder i područky by měly být polohovatelné.
 • Existuje několik mechanik židlí, je dobré si vyzkoušet, jaká bude sedět vám. Jedná se o houpací, synchronní, asynchronní nebo Body-Balance-Tech mechaniky.

Je pravda, že kvalitní židle pro práci není úplně nejlevnější záležitostí, ale vydrží vám roky a sníží riziko vzniku zdravotních problémů.

Seďte napřímeně

Napřímení je základem pro zdravé sezení. Nejde o to sedět s pravítkem za zády, důležité je postavení pánve, které by nemělo být ani ve velkém vyhrbení zad, ani ve velkém předklonu. O aktivní napřímení se starají svaly trupu. Jak dosáhnout sedu v aktivním napřímení?

 • Výška židle je taková, že se můžete naklonit lehce vpřed.
 • Předloktí se opírá o područky či desku stolu.
 • Chodidla obou nohou leží na zemi.
 • Kolena jsou přibližně na šíři pánve, nohy se nijak nekříží.
 • Kyčle jsou o něco málo výše než kolena.
 • Lýtko se stehnem svírají pravý úhel.
 • Nohy by měly mít pod stolem dostatek prostoru, aby šly i natáhnout.
 • Klávesnice a myš by měla být v oblasti dosahu.
 • Monitor by měl být vzdálen od očí 45-70 cm.

Střídání pozic při práci

Další variantou, jak ulevit tělu od nekonečného sezení, je střídání pozic v sedě a ve stoje při práci. K tomu je nejlepší využít polohovací stůl, který umožňuje jednoduše nastavovat výšku pracovní desky.

Již 30 minut práce ve stoje denně dokáže ulevit od typických neduhů sedavého zaměstnání jako jsou bolesti zad, ztuhlá šíje nebo bolesti krční páteře. Dále také střídání pozic pomáhá předcházet rizikům vzniku kardiovaskulárních onemocnění, křečových žil, cukrovky nebo nadváhy. Ve stoje jsou posilovány svaly hlubokého stabilizačního systému a díky jejich posílení se zmírňují chronické bolesti zad, nebo mohou úplně vymizet.

Vybírat můžete ze stolů s mechanickým nebo elektrickým pohonem. Díky elektrickému pohonu změníte výšku pracovní desky pouze stisknutím tlačítka. Mechanismus má i paměť, do které si můžete uložit vyhovující výšky.

Ochrana očí

Kromě pohybového aparátu trpí při práci na počítači i oči. Modré světlo, které vychází z obrazovek počítačů, tabletů, telefonů a dalších digitálních zařízení ovlivňuje lidský biorytmus. Konzumace modrého světla před spaním negativně ovlivňuje produkci melatoninu, tedy hormonu spánku, a to má vliv na to, jak kvalitně spíme a jak si tělo přes noc odpočine. Řešením jsou brýle proti modrému světlu se speciální filtrem.

Dostupné jsou brýle na denní nošení na počítač v dioptrické i nedioptrické variantě, nebo brýle s oranžovými až červenými skly, které se používají zhruba hodinu a půl před spánkem.

Shutterstock, upraveno v Liftor

Zdroj Liftor.cz

Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *