Máte v počítači platnou verzi antivirového programu?

Dávno pryč jsou doby, kdy nebylo až tak nutné, abychom měli naprosto dokonale zajištěný počítač. Kupříkladu domácnosti na antivirové programy velmi nemyslely a aspoň nějakou ochranu před hrozbami měly jen díky tomu, že byly tyto programy součástí stolních i přenosných počítačů. Dnes je ale situace zcela jiná. Chránit by se měly jak domácnosti, tak firmy.

Seznamte se s viry

Víte, jaké máme druhy virů? Pro rodiny jsou nejčastějšími a nevětšími hrozbami viry Phishing, Malware, Spam, Trojský kůň, Ransomware, Spyware Adware a Krádež imunity.

U phisingu se útočník vydává za důvěryhodnou autoritu a chce od vás získat citlivá data. Malware zahrnuje škodlivé kódy, přičemž nezáleží na způsobu, jak došlo k napadení počítače ani na chování či na výsledku jeho činnosti. Spam nás potkává poměrně často, jde o nevyžádané reklamy v mailech, SMS, zprávách na messengeru atd. Trojský kůň označuje souhrnně typ škodlivého kódu ukrytého uvnitř jiných programů.

Ransomware je škodlivý kód, který uzamkne přístup k napadenému zařízení či šifruje jeho obsah. Po uživateli pak žádá výpalné s příslibem (negarantovaným), že po úhradě bude zařízení zpřístupněno či odšifrováno. Spyware je škodlivý špehovací software a adware je typ malwaru, zobrazuje reklamy či sleduje internetovou aktivitu uživatele, aby lépe cílil reklamy. Poslední v řadě je krádež identity, což znamená, že vám útočník podvodem vezme citlivá data a vydává se za vás, aby vám zcizil peníze. Jde mu o získání čísla občanského průkazu, hesel, podrobnosti o kreditní kartě atd.

Znáte detekci EDR?

Uslyšíte-li pojem detekce EDR, bude řeč o sofistikovaném nástroji pro vyhledávání a reakci na hackerské a kybernetické útoky na koncová zařízení. Skvělá věc pro každého.

Neváhejte a zabezpečte váš počítač co nejdříve.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *